وب فونت چیست

وب فونت چیست؟

وب فونت امکانی است که به طراحان وب اجازه می دهد تا فونت مورد نظر خود را برای طراحی وب سایت استفاده کنند. با استفاده از این قابلیت حتی در صورتی که فونت استفاده شده بر روی رایانه شخص بازدید کننده موجود نباشد نیز قابل مشاهده خواهد بود. روش کار به این صورت است که ابتدا مرورگر بازدید کنده پس از بررسی فونت های نصب شده بر روی رایانه، در صورت نیافتن فونت استفاده شده، آن را از فضای اینترنت دریافت کرده و برای نمایش محتوای وب سایت از آن استفاده می کند.

مزایایی استفاده از وب فونت ها

در بعضی از وب سایت ها برای حل مشکل تایپوگرافی و استفاده از فونت های مختلف از تصاویر ذخیره شده استفاده می کنند که باعث ایجاد حجم بالا برای وب سایت ها می شود. همانگونه که در سوال قبل توضیح داده شد، با استفاده از وب فونت ها می توان از خود متن به جای تصاویر استفاده کرد و تایپوگرافی های متنی را ایجاد نمود. همچنین باعث رفع مشکل بهینه سازی وب سایت ها (SEO) می شود، زیرا موتور های جستجوگر قادر به پردازش متن به صورت تصویر را نیستند.

 

برای مرورگر هایی که از وب فونت پشتیبانی نمی کنند چطور از وب فونت استفاده کنیم:

با توجه به جدول پشتیبانی مرورگر ها از وب فونت حدود 93 درصد از مرورگرها از وب فونت پشتیبانی می کنند. همانگونه که می دانید قابلیت وب فونت به دلیل وجود دستوراتی در CSS3 قابل استفاده می باشد. دلیل نمایش پیغام خطا، پشتیبانی نکردن بعضی مرورگرها از دستورات CSS3 می باشد. برای حل مشکل مرورگرهایی که قابلیت پشتیبانی ندارند شما باید از توابع کتابخانه ای جاوا اسکریپت استفاده کنید که این دستورات را برای این نوع مرورگرها شبیه سازی می کنند. در حال حاظر 2 نوع معروف از این کتابخانه ها وجود دارند که با استفاده از پیوند های زیر می توانید آنها را از سایت های رسمیشان دریافت و بر روی وب سایت خود قرار دهید، تا تمامی دستورات CSS3 برای این نوع بازدید کنندگان قابل نمایش باشد.

کتابخانه Modernizr قابل دریافت از آدرس  http://modernizr.com
کتابخانه Selectivizr قابل دریافت از آدرس  http://selectivizr.com

 

برای استفاده از وب فونت ها به راهنمای استفاده از سیستم و جهت کسب اطلاعات بیشتر به مرکز آموزش مراجعه کنید